ČO VIDIEŤ V ANDORRE? /travel diary

Je 7.30 ráno a zazvoní mi budík. Nedočkavo vyletím z postele a veľmi sa teším. Prečo? Pretože nasledujúce hodiny budem smerovať do jedného z najmenších štátov na svete, Andorry. Pre každého náruživého cestovateľa je to nepochybne zaujímavá destinácia, ktorú si chce na svojom pomyselnom zozname odškrtnúť.

Cestou z Madridu do Andorry sme mali šťastie na dychberúce výhľady.

Sadáme do auta a čaká nás takmer 7 hodín cesty. Nezáživnou trasou plnou protihlukových stien a rovnej nudnej diaľnice sa to však sa to však nazvať rozhodne nedá. Práve naopak! Po vykľučkovaní z preplneného a dynamického Madridu sa nám začali otvárať dychvyrážajúce scenérie plné olivových hájov, neskôr červenozeme, zelených údolí až po strmé bralá a vysoké mohutné skalnaté vrchy. Španielsko je krajina tisícich tvárí a neuveriteľne rozmanitej prírody, ktorá sa mení doslova každých pár desiatok kilometrov. Nepotrebovali sme žiadne časopisy alebo hry na zahnanie dlhej chvíle v aute, pretože tie výhľady nás zabavili lepšie než ten najlepší televízny prírodný dokument. Po necelých 7 hodinách sme narazili na hranice Andorry, malého miništátu na španielsko-francúzskych hraniciach. Štát je natoľko miniatúrny, že hlavné mesto je od hraníc vzdialené len pár minút. Dorazili sme do cieľa, ubytovali sa a hneď vyrážame do ulíc, zvedaví, čo nám táto krajina-mesto zo svojich krás ukáže.

Od tohto miniatúrneho štátiku ležiacom na východnom predpolí Pyrenejí nečakajte, že vám ponúkne dvojtýždenný program. Predsalen, nie je to ani Španielsko a ani Francúzsko. Ak si sem ako náružívý turista neprídete len odškrtnúť ďalší z bodov na vašom bohatom cestovateľskom zozname, môžete sem prísť vlastne len kvôli dvom veciam. Obidve vám vďaka maličkej rozlohe hlavného mesta Andorra la Vella udrú do očí takmer okamžite. Mesto je plné ľudí v lyžiarskych kombinézach, autá prechádzajúce mestom majú na strechách lyže, hoteli ponúkajú transport autobusom rovno na lyžiarsku zjazdovku, mesto je lemované majestátnymi horami so zasneženými čiapočkami a na každom kroku nájdete nejakú predajňu športového príslušenstva. Asi už viete, kvôli akému dôvodu sem turisti chodia. Druhý dôvod je však nemenej populárny – Andorra je totiž daňovýmbezcolným rajom. V hlavnom meste nájdete uličky preplnené obchodmi tých najrôznejších značiek. Parfumérie vás do svojich priestorov lákajú doslova každých pár desiatok metrov. Práve nákup parfumov či tabaku sa tu naozaj oplatí, veď za tunajšiu 70 eurovú vôňu luxusnej známej značkymôžete zaplatiť v našich končinách aj viac ako 100 eur. Nájdete tu aj predajne luxusných áut, luxusných značiek oblečenia či kvalitnej fototechniky.

Hneď v prvé poobedie sme však prešli takmer celú nákupnú ulicu aj bočné uličky. Andorra jednoznačne nie je krajinou na týždenný výlet, pokiaľ ho nestrávite na svahu, ale len v meste. Služby sú tu na veľmi dobrej úrovni, a tak sa nebojte navštívi akúkoľvek reštauráciu či kaviareň. Ja vám odporúčam 120 Bar Restaurant, ktorá má niekoľko poschodí a poľahky v nej nájdete miesto aj bez rezervácie. Výber majú bohatý a ochutnať môžete naozaj akékoľvek špeciality za rozumné ceny. Ak nie ste vegetarián či vegán, jednoznačne musíte ochutnať obyčajnú čerstvú chrumkavú bagetu s jamon ibérico, pretože je to neskutočne chutná a jednoduchá špecialita.

Keďže je Andorra miniatúrna, všetky úrady a ministerstvá sa zmestia do jednej budovy. Oproti španielskym ministerstvám, ktoré sídlia v obrovitánskych vznešených historických palácoch vám táto neveľká budova pripadá vtipná. Okrem lyžiarov a obrovskému množstvu obchodov sme si tu však hneď všimli jednu podstatnú vec – nikde sme nevideli ani jedného bezdomovca lebo žobrajúceho človeka. Vraj je to tu zakázané a ak niekto na ulici žobre, polícia ho zoberie na svoju stanicu, kde mu dajú jedlo, peniaze a najbližším autobusom ho pošlú von z krajiny. Prisťahovalcov tu nájdete len počas turistickej sezóny, keď ich tu potrebujú na prácu a dajú im víza maximálne na pol roka. Prisťahovalci napríklad z afrických krajín majú povolený pobyt len vtedy, ak majú špeciálne vzdelanie a vykonávajú napríklad povolanie doktora. Prisťahovalci bez vzdelania, práce či dokonca dokladov tu rozhodne nie sú vítaní a tunajšia vláda sa s nimi veľmi rýchlo rozlúči. Miestni politickí predstavitelia rozhodne majú rozum a dobre vedia, prečo nevstúpili do Európskej únie. Ak by totiž vstúpili, museli by prijať náležité opatrenia, nariadenia, zákony či kvóty a rozhodne by si nemohli robiť napríklad vyššie spomenuté. Ich vyspelosť a separovanie od EÚ tu však vidno na každom kroku.

Aj keď je Andorra len akýmsi miniatúrnym fliačikom na mape Európy, patrí medzi jej najstaršie krajiny. Jej štátne zriadenie je naozaj veľmi zvláštne, nevídané a patrí k najstarším formám vládnutia (fungovalo napríklad v Sparte). Nazýva sa diarchia a je to vláda v podstate len dvoch osôb – francúzskeho prezidentabiskupa jednej zo španielskych diecéz. Dnes ju riadi rada pozostávajúca zo španielskejfrancúzskej strany. Dokonca aj väčšinu obyvateľov tvoria Španieli a Andorrčania sú v menšine. Francúzov tu vraj veľmi nemajú v láske. Stať sa občanom tejto krajiny je viac ako ťažké. Štátne občianstvo dostane len človek, ktorý tu žije najmenej  20 rokov alebo novorodenec, ktorého predkovia tu žijú najmenej tri generácie. Síce je táto krajina pomerne dosť vyspelá do dnešného dňa nemá väznice. Ak tu teda ktokoľvek spácha trestný čin, môže si vybrať, či si trest pôjde odpykať do Francúzska alebo Španielska. Druhé spomenuté sú vraj preferovanejšie, pretože majú liberálnejší postoj.

 

2 komentáre

  • Reply
    Anonym
    17. marca 2019 at 18:15

    Predstavitelia krajiny majú rozum, pretože nevstúili do EÚ? Trochu zvláštne zhodnotenie od ženy, ktorá naplno využíva výhody EÚ.

  • Reply
    Viki
    21. marca 2019 at 19:58

    o andorre som veľa nevedela…vlastne som nevedela nič 😀 takže veľmi poučný článok 😛 super

    when pigs fly

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.